دور سنج نوری / مکانیکی لوترون مدل DT-2230

دور سنج نوری / مکانیکی لوترون مدل DT-2230 

تاکومتر یا دور سنج چیست ؟
دور سنجی و سرعت سنجی درتجهیزات تست را میتوان به صورت مکانیکی یا نوری یا الکتریکی انجام داد این تست معمولاً در موتورهای الکتریکی و تجهیزات دوار مورد استفاده قرار میگیرد . در نمونه های مکانیکی معمولا در انتهای دستگاه یک برآمدگی دوکی شکل یا استوانه ای شکل جهت تماس با جسم دوار تعبیه گردیده که همزمان با افزایش سرعت و تعداد دور بر دقیقه دستگاه با تبدیل این کمیت مکانیکی به الکتریکی برای مثال اتصال زائده به شافت یک آرمیچر میتواند مقدار سرعت و دور بر دقیقه را اندازه گیری نماید . در نمونه های نوری لیزری معمولاً این اندازه گیری به کمک چسباندن یک برچسب منعکس کننده لیزر تابشی از دستگاه میتوان سرعت و تعداد دور بر دقیقه را مشخص کرد در نمونه های دیگر دورسنجی نوری که به استروبوسکوپ معروف هستند از مکانیزم جالبی استفاده کرده به این صورت که در ابزار استروبوسکوپ با فرکانس مختلف میتوان یک فلاش را تحرک کرد و فلاشری شروع به خاموش و روشن شدن و فلاش زدن میکند . در چشم ما با توجه به اینکه در فلاشهای لحظه تصویر را به وضوح میبیند در حالتی که فرکانس فلاش زدن دستگاه با فرکانس چرخش برای مثال یک فن برابر شد ، جسم دوار را به صورت ثابت و بدون حرکت میبیند که از این روش میتوان اولین فرکانس کردش دستگاه که معرف دور بر دقیقه یا rpm است را بدست آورد . از استربوسکوپ جهت تشخیص عیوب سطح ورقها و یا سطوحی که عیوب متوالی و با فاصله زمانی مشخص در خط تولید دارند میتوان استفاده نمود .

دور سنج نوری / مکانیکی لوترون مدل DT-2230 قابلیت اندازه گیری به دو روش نوری و مکانیکی را به شما میدهد. این دستگاه قابلیت اتصال به PC توسط کابل RS-232 و USB را دارا می باشد .
همچنین این دستگاه با ابعادی کوچک برای حمل ونقلی آسان طراحی شده است .
نحوه کار دور سنج نوری / مکانیکی لوترون مدل DT-2230

 

 

 

ابتدا دکمه TEST  را نگه دارید و در حالی که این دکمه را نگه داشته اید دکمه FUNCTION را بزنید اگر در همین حالت باز هم دکمه FUNCTION  را بزنید می توانید واحد اندازه گیری دور را تغییر نمایید
اندازه گیری لیزری: مانند بالا وقتی منو FUNCTION را روی RPM باشد لیزر دستگاه روشن می شود سپس لیزر را روی مکانی که می خوهید اندازه گیری کنید تنظیم نمایید و روی صفحه نمایش علامت نمایش داده می شود و اندازه گیری انجام می شود.
اندازه گیری مکانیکی: منو FUNCTION را روی CONTACT RPM قرار دهید سپس تماس فیزیکی را از نوک سر دستگاه برقرار کرده و اندازه گیری نمایید و همچنین برای اندازه گیری از طریق صفحه چرخشی دستگاه، FUNCTION را روی m/min, ft/min, in/min قرار دهید و اندازه گیری نمایید.
اگر دکمه memory  را نگه دارید آخرین اندازه گیری را نشان می دهد
اگر دکمه memory را دو مرتبه نگه دارید بیشترین عدد اندازه گیری را نشان می دهد برای بار سوم نیز با فشار دادن این دکمه کمترین میزان اندازه گیری شده را نشان می دهد.
این دستگاه از طریق کابل RS-232 قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد.

 

 

دانلود کاتالوگ فنی